Наприклад, рівно два роки тому в блогах розробників chrome та webkit з’явилися пропозиції та голосування щодо вибору синтаксису для нативного CSS Nesting. Вже через рік «інтернет вибухнув» розсипом статей на тему «CSS https://wizardsdev.com/ Nesting is Here». Сьогодні nesting підтримується усіма браузерами, і якщо ви ще не знайомі з фінальним синтаксисом, рекомендую одну з найкращих статей з цього приводу. Намагатися підбити висновки року для фронтендерів — це дійсно завдання із зірочкою.
Подходит ли это направление для новичков?
- Спостерігається тенденція до пошуку простіших, але не менш ефективних рішень.
- AI від Google суттєво покращився за останні місяці й схоже, що в 2025 це буде дісно топ.
- Також Google оновив Lighthouse до версії 12, додавши нові метрики для оцінки Core Web Vitals та прибравши PWA-панель.
- Також показова активність ком’юніті та навіть офіційного блогу Deno, який існує не просто «для галочки», а є джерелом дійсно цікавих статей, які регулярно потрапляють до щотижневого дайджесту.
- Ба більше, в State of Frontend 2024 в розділі Building Tools Vite показав безпрецедентне співвідношення used/liked, що само по собі вже показово.
Та й в межах роботи з цією статтею він показав себе краще за своїх конкурентів. Єдина проблема — це база знань, яка обмежена весною 2024. На друге місце я ставлю ChatGPT, який демонстрував стабільний результат цього року. Свою роботу ця робоча конячка робила, але, зазвичай, далеко не з першого разу. Web Components нарешті отримали достатню підтримку браузерів для серйозного використання.
Інструменти фронтенду: рік швидкості та оптимізації
Angular намагається модернізуватися (і мені особисто подобаються останні зміни), але стикається з викликами legacy-коду та складної екосистеми. HTMX та Web Components показують, що існує реальний попит на альтернативи складним SPA-рішенням. Спостерігається тенденція до пошуку «золотої середини» між можливостями сучасних фреймворків та простотою традиційного вебстеку.
Middle Front-end Developer (Vue.js)
Говорячи про CSS у 2024 році, неможливо оминути Tailwind. Якщо раніше він викликав гарячі дебати у спільноті, то цього року utility-first підхід фактично став мейнстрімом попри велику кількість скептиків (я серед них). Цікаво спостерігати, як Tailwind намагається знайти баланс між збереженням своєї філософії «utility-first» та адаптацією до нових можливостей нативного CSS.
- Найкраще вийшло у Claude, а Gemini та Copilot максимально провалилися.
- Ну й показово, що великі компанії та фреймворки почали активно інтегрувати Tailwind у свої офіційні інструменти.
- Нова компанія, заснована Еваном Ю, творцем Vue.js та Vite, вже отримала $4,6 мільйона початкового фінансування.
- Я досі пам’ятаю верстку під IE 5.5 і цей біль трохи іншого рівня.
- З моєї бульбашки виглядає так, що Vite стає новим стандартом серед інструментів веб розробки.
Заключение
Мабуть, єдиною причиною використовувати CSS-препроцесори на сьогодні залишається відсутність нативних міксинів. Олександре, цікаво почути два-три приклади «створення реальних робочих рішень з нуля» з вашого досвіду. Solid.js та Qwik продовжили демонструвати, що можливо створити сучасний фреймворк з вражаючою продуктивністю «з коробки». Особливо цікавим є їхній підхід до оптимізації первинного завантаження та гідратації. Якщо ви відкриєте офіційну сторінку htmx в X, то побачите нескінченний потік сарказму та мемів. Квітневий реліз Bun 1.1 приніс декілька корисних апдейтів, включно з «Windows Support».
Підсумовуючи рік, можна відзначити, що фронтенд входить у нову еру зрілості й продовжує еволюціонувати з акцентом на продуктивність та простоту. CSS вийшов на крейсерську швидкість імплементації нових стандартів, здобуваючи потужні можливості з кожним апдейтом браузерів. JavaScript-екосистема почала рух від фрагментації до консолідації, де різні інструменти та фреймворки знаходять свої чіткі ніші та вчаться ефективно взаємодіяти один з одним. Playwright і Cypress продовжили конкурувати за звання найкращого інструменту для E2E-тестування.
- Мій персональний фаворит серед безкоштовних версій розумних чатів в контексті розв’язування поточних фронтендерських задач цього року — Claude від Anthropic.
- ChatGPT видав непоганий шмат знань з посиланнями, але деякі з них були не робочі.
- Замість гонитви за абстрактними показниками продуктивності команда Deno зосередилась на вирішенні реальних проблем розробників, нарешті додавши повноцінну підтримку npm-екосистеми та package.json.
- HTMX та Web Components показують, що існує реальний попит на альтернативи складним SPA-рішенням.
При чому я маю на увазі не тільки і не стільки хто такий web-розробник рефакторинг поточного коду в межах IDE, скільки створення реальних робочих рішень з нуля. Server Components, які стабілізувались у 2024 разом з React 19 та Next.js 15, стали, мабуть, найбільш обговорюваною подією року в цій підмножині фронтенду. Пам’ятаю доволі значний проміжок року, коли розділ «React» в щотижневних дайджестах скадався з суцільного потоку статей про серверні компоненти. Проте, на відміну від попередніх великих оновлень React, цього разу спільнота зустріла зміни з певною обережністю. Server Components запропонували дійсно інноваційний підхід до оптимізації, але ціною значного ускладнення ментальної моделі фреймворку, що створює нові виклики для розробників. Мабуть, React цього року був одним із небагатьох елементів в екосистемі JS, які обрали такий шлях розвитку.
Репетитор програмування для 8 – 17 років javascript, react, html, css
Цікаво спостерігати, як «старші» технології можуть не просто відроджуватися, а й задавати нові тренди. Angular, який фронтенд робота дехто вже списав з рахунків, продемонстрував, як традиційний enterprise-фреймворк може адаптуватися до сучасних вимог веброзробки. Впровадження сигналів в Angular запропонувало простішу та інтуїтивнішу модель реактивності, яка при цьому забезпечує кращу продуктивність. Angular 18 та 19, що вийшли протягом цього року, стабілізували сигнали та додали корисних фіч типу інкрементальної гідрації та standalone-компонентів.
Час від часу він допомагає мені з імейлами та документами в різних форматах, але коли діло доходить до технічних моментів чи коду, то біда. Я вже забув, коли останній раз бачив стільки галюцинацій та дивних рекомендацій. Ну а HTMX продемонстрував, що не усі проєкти потребують складної архітектури. Його підхід «JavaScript за необхідності» виявився дуже привабливим для таких, де пріоритетом є простота підтримки та швидкість розробки. Показово, що навіть великі компанії почали експериментувати з цим підходом для певних типів проєктів. Щось є в концепті HTMX таке невловимо олдскульне, тому кожен раз, коли я хочу розім’ятися на черговому пет-проєкті, одна рука тягнеться до HTMX, а інша вже підключає jQuery.